W czasie pandemii koronowirusa odpowiednia ochrona to podstawa, szczególnie w placówkach medycznych

23-03-2021

Koronawirus zmusił nas wszystkich do zmian swoich przyzwyczajeń. Nowe zasady postępowania dotyczą również funkcjonowania gabinetów stomatologicznych. Jak w takich miejscach dba się o przestrzeganie procedur, minimalizujących zakażenie się koronawirusem?

Zmiany wprowadzone w placówkach medycznych, w tym w gabinetach stomatologicznych

Jednym z istotnych kroków jest przeprowadzenie krótkiej ankiety u osób, wymagających leczenia. Odpowiedzi udzielone na tych kilka pytań pozwalają sprawdzić:

  • czy pacjent/pacjentka w ciągu ostatnich dwóch tygodni zauważył/zauważyła u siebie objawy koronawirusa
  • czy pacjent/pacjentka miał/miała kontakt z osobą, która była chora

Oprócz tego powszechną praktyką jest sprawdzanie temperatury ciała osoby, zgłaszającej się do poradni. W zwiększeniu bezpieczeństwa podczas wizyty ogromną rolę odgrywają także maseczki ochronne. Aby zabezpieczyć się przed transmisją wirusa, poleca się stosować rozwiązania o podwyższonej skuteczności, takie jak maski FFP2, FFP3 oraz maseczki trójwarstwowe.

Dezynfekcja w poradniach zdrowia

We wszystkich takich miejscach, w tym w gabinetach stomatologicznych, dezynfekcja sprzętu i różnorodnych powierzchni zawsze odgrywała ważną rolę. W tym celu wykorzystuje się specjalne płyny, np. preparaty w sprayu, pozwalające na sprawną dezynfekcję również w trudno dostępnych miejscach. Przydatnym wyposażeniem będą także chusteczki dezynfekujące. Sprawdzą się do sprzętów o nieporowatej powierzchni. Likwidują również takiej wirusy jak HIV i wirus zapalenia wątroby.

Specjalista, pracujący w gabinecie medycznym musi posiadać odpowiedni strój, na który składa się odzież ochronna oraz rękawice. W dobie pandemii te kwestie stają się szczególnie ważne. Producenci oferujący wyposażenie do gabinetów stomatologicznych oferują m.in. rękawice nitrylowe. Produkt tego typu nie może w żaden sposób ograniczać sprawności specjalisty bądź specjalistki. Nowoczesne warianty wyróżniają się nie tylko wytrzymałością, ale też doskonałym dopasowaniem do dłoni. Wiele osób docenia je również za to, że nie użyto w nich pudru, co rozwiązuje problem zanieczyszczenia rąk. Osobom, dla których puder nie stanowi dyskomfortu, poleca się specjalistyczne rękawice sterylne pudrowe.

Środki służące do ochrony i dezynfekcji to produkty, których zużycie, z racji panującej pandemii, dynamicznie wzrosło. Aby zapewnić pracownikom stały dostęp do takich artykułów i zadbać o bezpieczeństwo pacjentów, warto wybierać warianty ekonomiczne, w wygodnych opakowaniach.