Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi w gabinecie stomatologicznym

12-03-2021

Sprawne działanie gabinetu stomatologicznego zależy od wielu kwestii. Profesjonalne miejsca muszą być dobrze zaopatrzone i przygotowane do realizacji zadań profilaktycznych oraz do leczenia o różnym poziomie zaawansowania. Takich kroków nie da się wykonać w bezpieczny sposób bez poprawnej dezynfekcji i sterylizacji narzędzi stomatologicznych.

Środki do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi stomatologicznych - podstawowe właściwości

Dzięki takim preparatom można zadbać o unieszkodliwienie drobnoustrojów, zagrażającym zdrowiu pacjentów i pacjentek. Mowa zarówno o zanieczyszczeniach, które da się dostrzec gołym okiem (również przez laików) - krwi, plwocinie, ropie, innych wydzielinach - jak też o zagrożeniach, których nie widzimy. Do tej drugiej grupy da się zaliczyć:

  • bakterie
  • grzyby
  • wirusy np. Papova, Vakzinia, Polio, HBV, HIV, Adeno
  • rotawirusy

Preparaty do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi stomatologicznych - jakie warianty znajdziemy w sklepach online?

Współcześni producenci starają się zaproponować klientom rozwiązania uniwersalne. Przykładem takiego płynu do dezynfekcji narzędzi stomatologicznych jest Zeta 1 Ultra od Zhermack. Preparat idealnie sprawdza się zarówno do dezynfekcji narzędzi obrotowych, jak też i do oczyszczenia bardzo drobnych akcesoriów, takich jak kleszczyki czy lusterka.

Istotną kwestią jest również komfort pracy z płynami do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi stomatologicznych. Z punktu widzenia specjalisty znaczenie ma też to, czy produkt jest bezwonny w roztworze i czy charakteryzuje się zmniejszonym pyleniem. Takie właściwości przedstawia m.in.: Aktywator do Sekuseptu Pulver od producenta Ecolab.

Dezynfekcja i sterylizacja to procesy, którym wyposażenie będzie poddawane wielokrotne. Substancje zawarte w produktach muszą być więc przyjazne dla konkretnych powierzchni. Przy zakupie warto więc upewnić się, czy preparat posiada również właściwości antykorozyjne.