Materiały i narzędzia endodontyczne - rodzaje i przeznaczenie

23-03-2021

Materiały i narzędzia endodontyczne znaleźć można w każdym gabinecie stomatologicznym, bo leczenie kanałowe można zaliczyć do popularnych sposobów radzenia sobą z zapaleniem/martwicą miazgi. Niektórzy pacjenci i pacjentki nadal boją się takich działań. Wynika to z przekonania, że tego typu leczenie powoduje ból, zajmuje dużo czasu i jest problematyczne. Rozwój technologii na zawsze zmienił to, w jaki sposób opracowywany jest kanał i jakie efekty przynosi leczenie. Niebagatelną rolę odgrywają w tym procesie profesjonalne materiały i narzędzia endodontyczne.

Dlaczego precyzja jest tak ważna?

W przypadku leczenia kanałowego, specjalista bądź specjalistka musi dokładnie usunąć całą zmienioną chorobowo miazgę. Aby to zrobić, konieczny jest doskonały dostęp do kanałów i komór zęba. Z pomocą nowoczesnych urządzeń (endometr) można na bieżąco kontrolować, czy kanał został dobrze oczyszczony, a następnie szczelnie wypełniony odpowiednimi materiałami. Nieprecyzyjne podejście do zadania może doprowadzić do tego, że konieczne będzie powtórzenie procesu.

W profesjonalnych gabinetach nie ma miejsca na takie błędy. Sama dokładność i doświadczenie jednak nie wystarczą. Poprawnie przeleczenie kanałowe zęba będzie możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, w której stomatolog endodonta wykorzysta odpowiednie narzędzia i materiały.

Materiały i narzędzia mechaniczne/ręczne - wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Wśród materiałów, wykorzystywanych podczas leczenia kanałowego, znajdziemy m.in. specjalistyczne pasty, przeznaczone do wypełniania kanałów korzeniowych. Profesjonalny preparat pozwala na doskonałą kontrastowość na zdjęciach RTG oraz charakteryzuje się atrakcyjnymi właściwościami łączącymi i smarującymi. Oprócz tego eksperci wykorzystują także opatrunki, ćwieki oraz preparaty przeznaczone do poszerzania kanału korzeniowego.

Narzędzia endodontyczne możemy natomiast podzielić na dwie podkategorie:

Do tej grupy zaliczyć można np. stożkowe instrumenty, pozwalające na wypełnienie kanału pastami i cementem, np. poszerzacze, igły ze sprężynką i profile. Leczenie wspierane jest też działaniem pilników rotacyjnych, ułatwiających szybką, sprawną i dokładną pracę w kanale.

Podczas leczenia kanałowego specjaliści i specjalistki sięgają po pilniki ręczne, sondy wielokątne oraz upychadła do gutaperki.