Każdy profesjonalny gabinet stomatologiczny powinien być odpowiednio wyposażony

23-03-2021

Jak zatroszczyć się o specjalistyczne wyposażenie gabinetu stomatologicznego? Ważnym krokiem jest śledzenie technologicznych nowinek oraz udoskonaleń w dziedzinie materiałów i sprzętów stomatologicznych. Bycie na bieżąco to wyraz troski o zdrowie pacjentów/pacjentek oraz właściwa postawa każdego specjalisty i każdej specjalistki stomatologii. Do takich zakupów trzeba podejść kompleksowo. W dzisiejszym wpisie prezentujemy zestaw rozwiązań, które warto znać, jeśli zależy nam na skutecznym i nowoczesnym leczeniu.

Artykuły stomatologiczne służące do dezynfekcji

W większości gabinetów medycznych pojawia się ryzyko infekcji. Pacjenci, odwiedzający stomatologa ufają, że wszystkie sprzęty, a zwłaszcza narzędzia, zostały odpowiednio zdezynfekowane. Troska o tę kwestię to obowiązek każdego specjalisty i należy realizować go regularnie. Profesjonalne produkty ułatwiają zapanowanie nad powierzchniami, które mogą potencjalnie przenosić wirusy oraz bakterie. Preparaty i środki, powstałe z myślą o dezynfekcji wyposażenia dla gabinetów stomatologicznych, różnią się zastosowaniem. W ofercie sklepów przeważnie uwzględnia się rozwiązania służące do dezynfekcji narzędzi, systemów ssących, narzędzi rotacyjnych, powierzchni i sprzętu medycznego oraz do dezynfekcji i pielęgnacji rąk. Przydatne okażą się także dodatkowe akcesoria np. rękawy papierowo-foliowe.

Higiena i profilaktyka - przydatne wyposażenie stomatologiczne

Gabinet dentystyczny to nie tylko miejsce, w którym wykonuje się zaawansowane leczenie. W procesie dbania o stan jamy ustnej i uzębienia nieocenione znaczenie ma właściwa higiena i profilaktyka. Zaopatrzenie gabinetów stomatologicznych musi więc uwzględniać również akcesoria i materiały stomatologiczne, ułatwiające realizację tych celów. Do popularnych produktów zaliczyć można pianki do fluoryzacji, preparaty do infiltracji próchnicy, materiały ścierne i polerujące, piaski profilaktyczne. Pacjenci i pacjentki chętnie pytają również o możliwość wybielania zębów, toteż w gabinecie nie powinno zabraknąć takich rozwiązań jak np. nakładki wybielające Opalescence Go 6%.

Materiały i narzędzia endodontyczne

Specjaliści podczas pracy posługują się narzędziami stomatologicznymi ręcznymi i mechanicznymi. Żeby sprawnie rozprawić się z chorobami miazgi, należy precyzyjnie rozpoznać dolegliwość, a następnie dokładnie zaplanować leczenie. Tylko to, wraz z kompetencjami lekarza, jest w stanie uchronić pacjenta przed ewentualnymi, bolesnymi powikłaniami. Cały proces ułatwiają specjalistyczne narzędzia endodontyczne, m.in.:

  • poszerzacze (np. poszerzacze Gates/Peeso od Poldent)
  • pilniki rotacyjne i ręczne
  • igły ze sprężynkami
  • rozpychacze do gutaperki

Akcesoria i materiały dentystyczne wykorzystywane w stomatologii

Kategoria takich produktów jest bardzo pojemna. Właściwie można do niej zaliczyć wszystkie wyroby, odpowiadające za bezpieczeństwo pracy stomatologa. Grupa obejmuje więc wypełnienia, preparaty retrakcyjne, amalgamaty, wiertła, preparaty znoszące nadwrażliwość i inne materiały oraz akcesoria stomatologiczne, wykorzystywane podczas leczenia, jak i odpowiednie żarówki czy odczynniki do wywoływania błon rtg (np. Carestream Dental Readymatic). Aby zwiększyć funkcjonalność gabinetu, warto postawić na nowoczesny sprzęt stomatologiczny, przetestowany pod kątem niezawodności i żywotności.

Rozwiązania wykorzystywane przez ortodontów

Leczenie ortodontyczne pozwala zatroszczyć się o estetyczny wygląd uzębienia. W wielu przypadkach przeciwdziała też poważniejszym problemom, wynikającym z nieprawidłowego ustawienia zębów. Nowoczesne materiały i akcesoria ortodontyczne tego typu charakteryzują się funkcjonalnością i zapewniają pacjentom/pacjentkom komfort. Zamki ceramiczne, metalowe oraz szereg przydatnych akcesoriów to produkty, udowadniające, że leczenie w gabinecie ortodontycznym wcale nie musi być bolesne i problematyczne.

Leczenie protetyczne

Rozwiązania z zakresu protetyki to często jedyny sposób na kompletny, pięknie wyglądający uśmiech. Szeroko pojęta odbudowa zęba jest skomplikowanym zadaniem i zdecydowanie nie da się go przeprowadzić bez specjalistycznych i bezpiecznych dla pacjenta/pacjentki materiałów stomatologicznych. Zaawansowane, nowoczesne tworzywa pozwalają na osiągnięcie zachwycających efektów wizualnych. W tym celu używa się np. wkładów koronowo-korzeniowych, cementów do wypełnień, osadzania uzupełnień protetycznych i do uzupełnień tymczasowych oraz włókien szklanych (np. everStick Intro 2x8cm marki Sticktech).

Urządzenia stomatologiczne wykorzystywane podczas zabiegów chirurgicznych

Czasem potrzebne są szczególnie zaawansowane metody leczenia. Właśnie wtedy zadania podejmują się chirurdzy i chirurżki. Takie kroki nierzadko wymagają ingerencji w strukturę kości. Zabiegi chirurgii stomatologicznej wykorzystuje się m.in. do usuwania/leczenia poważnych zmian, obejmujących m.in. wyjmowanie odłamów kostnych czy wycinanie zmian będących konsekwencją nowotworu. Specjaliści często sięgają po preparaty do regeneracji kości. Dzięki nim lekarz może skutecznie zminimalizować ryzyko powikłań i zabezpieczyć pacjenta/pacjentkę przed innymi niepożądanymi konsekwencjami schorzenia.

Inne przydatne narzędzia, których nie może zabraknąć w gabinecie stomatologicznym

Specjalistyczne wyposażenie gabinetu stomatologicznego obejmuje również zaawansowane urządzenia stomatologiczne, które umożliwiają użycie wcześniej wspomnianych materiałów i akcesoriów. Dzięki systemom znieczuleń pacjenci i pacjentki nie muszą dłużej kojarzyć wizyty u stomatologa z bólem i dyskomfortem. Z kolei endometry (np. model DPEX III DTE) pozwalają na precyzyjne zrealizowanie leczenia kanałowego, z dokładnym uwzględnieniem jego długości i kształtu. W stomatologii wykorzystuje się również specjalne maszyny do automatycznej dezynfekcji. Takie urządzenia, wraz z profesjonalnymi materiałami i narzędziami pozwalają w kompleksowy i nowoczesny sposób wyposażyć gabinet.