Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie stomatologicznym - dlaczego jest tak ważna

17-03-2021

Zadania, realizowane w ramach leczenia stomatologicznego, wymagają od specjalistki i specjalisty konkretnego przygotowania. Nawet bogate doświadczenie i kompetencje zdobywane na najlepszych medycznych uczelniach nie wystarczą, jeśli gabinet lekarski nie zostanie dobrze zdezynfekowany. Pierwszym krokiem zawsze powinno być zatroszczenie się o to, żeby wykluczyć ryzyko transferu bakterii, wirusów oraz innych czynników, mogących zagrażać zdrowiu lub życiu leczonych osób.

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym - nie tylko narzędzia

Akcesoria stomatologiczne mają bezpośredni kontakt z tkankami pacjenta. Nawet osoby, które nie wiedzą nic o leczeniu stomatologicznym i ortodontycznym, zdają sobie sprawę, jak istotne jest dezynfekowanie sprzętu po każdym użyciu. Posługiwanie się sterylnym wyposażeniem zabezpiecza również personel medyczny. Nie chodzi tu tylko o zakłucia narzędziem, które może być skażone wydzielinami i bakteriami pacjenta, ale też o aerozole. Pamiętać należy również o tym, że dezynfekcja powinna obejmować też większy sprzęty medyczny i różnorodne powierzchnie.

Jak zaplanować kompleksową dezynfekcję w gabinecie stomatologicznym?

Nie da się zachować konsekwencji i zadbać o dokładność czynności, bez sformułowania planu. Określenie takich reguł postępowania sprawia, że dużo łatwiej będzie podzielić obowiązki między osoby z personelu medycznego oraz zweryfikować, czy dezynfekcja rzeczywiście miała miejsce. W takich zbiorze zasad należy uwzględnić:

  • Dezynfekcję powierzchni

Dezynfekcja i sterylizacja gabinetu stomatologicznego musi obejmować szeroko pojęte stanowisko pracy. W tym celu wykorzystać można np. Chusteczki Caviwipes, sprawdzających się do czyszczenia blatów, krzeseł dentystycznych oraz wyposażenia o nieporowatej nawierzchni.

W dobrze zaopatrzonych sklepach klientki i klienci znaleźć mogą warianty sprawdzające się do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi obrotowych, drobniejszych akcesoriów oraz do zastosowania w ultradźwiękowych urządzeniach myjących. Dodatkowo, takie wyroby jak np. Prosept Fortis od OCC charakteryzują się też krótkim czasem działania.

  • Pozbycie się urządzeń jednorazowego użytku

Takie akcesoria mogą przenosić wirusy i bakterie, dlatego niezwłocznie po wizycie pacjenta lub pacjentki należy pozbyć się ich zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami bezpieczeństwa.

  • Dezynfekcję systemów ssących

Z pomocą urządzeń tego typu można zadbać o lepszą widoczność leczonego obszaru, toteż ssaki wykorzystuje się podczas wielu zabiegów. Przykładem produktu, który dobrze poradzi sobie z dezynfekcją systemów ssących, jest Oroclean Plus od OCC. Można używać go również do dezynfekcji separatorów i spluwaczek.

  • Dezynfekcję i pielęgnację rąk

Przed i po każdym zabiegu należy upewnić się, czy właściwie zdezynfekowano skórę rąk. W składzie nowoczesnych produktów uwzględniono również dodatki substancji nawilżających oraz olejki zapachowe. Takie rozwiązania zastosowano m.in. w alkoholowym płynie do dezynfekcji AHD produkcji Medilab.

Dezynfekcja i sterylizacja to zadanie, do którego trzeba podejść kompleksowo. Jeśli zaniedba się któryś z powyższych punktów, nie można mówić o sterylnych warunkach. To dlatego każdy z etapów należy wykonać ze starannością i z użyciem profesjonalnych preparatów.